https://www.facebook.com/erdaldemirkiran
Nevşehir: Dünya Barış Kenti
Ürün Kodu:
00000001
Kargo Durumu:
Ücretli
Türü:
0.00TL

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, düzenlediği basın toplantısında, Nevşehir'de gerçekleştirmeyi planladıkları Dünya Barış Konferansı için Kenya'nın başkenti Nairobi'de 5 Nisan'da HABITAT İcra Direktörü Daniel Biau ile resmi sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Ünver, sözleşmeyle Nevşehir'in resmen "Dünya Barış Konferansı Merkezi" ilan edildiğini belirtti.

Sözleşme gereği bundan sonra her yıl HABITAT'ın belirleyeceği tarihlerde, Nevşehir'de Dünya Barış Konferansı düzenleneceğine dikkati çeken Ünver, ilk konferansın 21-28 Eylül'de gerçekleştirileceğini ifade etti.

Yaptıkları girişimler sonucu Nevşehir'in dünya barış kenti kimliğine büründüğünü ifade eden Ünver şunları söyledi: “Gerçekleştireceğimiz Dünya Barış Konferansı'na dünyanın birçok ülkesinden 1500 civarında belediye başkanı, vali ve eyalet valisi katılacak. İlk konferans için ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan, eski SSCB Devlet Başkanı Gorbaçov, eski ABD Başkanları Clinton ve Bush ile Pavarotti gibi birçok ünlü ismi de davet ettik. Konferansta, barış ve hoşgörü kültürünün yaygınlaşması, dünya üzerindeki savaş ve çatışmalardan sosyal ve fiziki yaralar almış kentlerin iyileştirilmesi ve dünyada gelecekte olabilecek savaş ve çatışmaların önlenmesi için dünya liderlerine yardımcı olmak üzere öncü bir grup oluşturulması konuları ele alınacak.” 
    
SERGİ AÇILACAK 
    
Dünya Barış Konferansı'nın kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirten Ünver, konferansla ilgili girişimler için bugüne dek 90 bin kilometre yol kat ettiklerini anlattı.

Konferansın düzenleneceği tarihlerde Paşa Konağı'nda bir de sergi açacaklarını bildiren Ünver, temasları boyunca çektiği fotoğraflar ile Nairobi'de konferansı resmileştiren imzayı attıkları Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Tuncer Gök'e ait kalemi de bu sergiye koyacaklarını söyledi. 
   
HİROŞİMA KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR 
    
Dünya Barış Konferansı için yaklaşık 2 aydır sürdürdükleri çalışmalar kapsamında gittikleri Japonya'da, Nevşehir ile Hiroşima'nın 'Kardeş Şehir' olmasını kararlaştırdıklarını kaydeden Ünver, kardeş şehir protokolünün, 1 Mayıs'ta New York'ta BM Genel Kurul Toplantısı sonrası imzalanacağını bildirdi.

Dünya Barış Konferansı sayesinde 'Barış Kenti' olarak anılacak  Nevşehir'in, halen savaşın acılarını yaşayan Hiroşima ile kardeş şehir olmasının büyük anlam taşıdığını ifade eden Ünver, “Temaslarımız sırasında Hiroşima Belediye Başkanı Tadotashi Akibo, kardeş şehir teklifimizi kabul etti. Bu konuda girişimlere başladık. 1 Mayıs'ta imzalanacak protokolle barış kenti Nevşehir, savaşın şehri Hiroşima ile kardeş şehir olacak” dedi...

 

Teslimat ve iade içerik

İade Şartları içerik

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: